„Vezmeš si mě?“ ptá se muž klečící na kolenou své dívky snů a ona s rozpaky a láskou v očích odpoví „ANO vezmu“. Taková otázka je snad sen každé ženy, až její pan „božský“ vypraví ze sebe tyto tři slůvka. Ale co tyto slova vlastně znamenají z pohledu dnešních mladých lidí? Je svatba v životě mladých lidí opravdu důležitá? Co si představují pod jejím pojmem? Opravdu svatba znamená konec svobody a spontánnosti a nástup stereotypu a povinností?

Když mladému páru položíte otázku: „ Jaký mate názor na svatbu?“ Tak vám pravděpodobně odpoví: „Ne, zdá se nám to zbytečný, k tomu že se máme rádi, nepotřebujeme kus papíru a taky je to drahá záležitost.“

K tomuto postoji se přiklání mnoho mladých lidí a z části i já. Důvodů proč je dneska svatba mladých „vzácnou“ záležitostí je mnoho. A já se pokusím na tyto důvody odpovědět.

První z nich je finanční, svatba v dnešní době je velmi nákladná a drahá záležitost. I skromný obřad se svědky vás vyjde na tisíce korun. Více než většina mladých lidí si raději počká, až budou mít zajištěný stabilní zázemí a dobře placenou práci, našetří si a vezmou se v pozdějším věku, než aby se zadlužili půjčkami z bank. Rovněž už dávno neplatí, že svatbu platí rodiče snoubenců, dnešní snoubenci rádi představují nezávislost a také nechtějí, aby jim rodina zasahovala do příprav svatby. Ale samozřejmě záleží na dohodě snoubenců.

Dalším důvodem proč říct svatbě „ne“ je postoj mladých lidí k svobodě, nezávislosti a originalitě.

Opravdu svatba znamená konec volnosti a nástup pravidel a povinností?

Já si myslím, že to tak přesně není. Že záleží hlavně na osobnosti a povaze snoubenců jaké budou mít manželství.

A co já? Už přes tři roky mám přítele, se kterým jsem velmi šťastná. Ale s úsměvem na tváři a jistotou v očích můžu říct, že on je ten „pan božský“ jak ze sitcomu Sex ve městě.

Není dokonalý, to není nikdo, ale je originální, vtipný, spontánní, společenský, nezávislý a milující, ale také  každý z nás má své chybičky, které navzájem respektujeme. Máme společné zájmy a dbáme na svoji nezávislost, důvěru, jistotu a lásku. Spolu tvoříme neobyčejný pár. A jestli jednou budeme mít svatbu? Kdo ví… A když ano, tak kdo říká, že by naše manželství bylo „obyčejné“…

Autor: Andrea Benadová | pondělí 20.6.2011 15:56 | karma článku: 0.00 | přečteno  315x
Líbil se Vám tento článek? Přidejte si blogera mezi oblíbené a my Vám pošleme e-mail, když napíše další článek
Přidej k oblíbeným